Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

Lajme Flash

10.02.2009

Usb 32 GB
Verbatim ka zgjeruar ofertėn e vet tė USB-ve duke i shtuar edhe dy shkopinj me kapacitet prej 32 GB.

lexo mė shumė ...

28.01.2009

Hacker
Hackeret me te njohur ne gjith historin e zhvillimit te Kompjuterave .

lexo mė shumė ...

Reklam


Lajme Flash

Hackeret mė tė njohur nė gjithė historinė e zhvillimit tė kompjuterėve. Kėta ishin tė parėt qė bėnė ato mashtrimet e para nėpėrmjet teknologjisė dhe ēuditėn mijra njerėz me aftėsitė e tyre.

1.Kevin Mitnik - Ministria e drejtėsisė e SHBA e kishte shpallur atė kohė si kriminelin kompjuterik mė tė kėrkuar tė tė gjitha kohėrave. Kur i kishe 12 vjet kishe gjetur mėnyrėn se si tė mashtrojė "Punchcard" sistemin qė atė kohė pėrdornin autobusat, dhe Mitnik e kishte shfrytėzuar pėr tu vozitur pa pagesė nėpėr Los Angeles. Nė shkollėn e mesme mirrej me mashtrime telefonike. Mashtrimin e parė mė tė madh, ku kishte pėrfituar me miliona dollarė e kishte kryer nė vitin 1979. Njė kohė kishte filluar edhe ta pėrgjonte FBI, cka kishte konstatuar se ai ishte gabimi mė i madh i tij. Ishte arrestuar dhe burgosur pėr 5 vite. Sot ai mirret me mbrojten nė internet tek disa firma mė tė mėdha nė botė.
2. Jonathan James - Ėshtė njėri ndėr tė parėt e akuzuar pėr hakerizėm edhe atė si 16 vjeēar. Kishte arritur tė futet nė Ministrinė e mbrojtjes sė SHBA duke i infektuar me "trojan". Disa herė ishte kyqur edhe nė serverat e NASA. Ndėr shumė denimet, ai ishte gjykuar edhe me ndalimin e pėrdorimit tė kompjuterit.
3. Kevin Poulsen - i njohur edhe si Dark Dante i cili me aktivitetet e tija kriminele me kompjuter kishe fotuar njė "Porsche", duke i marrė tė gjitha linjat telefonike, 102, nė njė radio stacion nė Los Angelos, kusht i cili pėr tė fituar ēmimin Porsche. Zyrtarisht njihet edhe si i vetmi Haker i cili ka arritur tė hyjė nė bazėn e FBI. I arrestuar edhe i gjykuar me 5 vejt burgim. Pasi doli nga burgu, ndihmoi policinė pėr tė zbuluar dhe kapur pedofilėt nė internet.
4. Linus Torvalds - Njėri ndėr themeluesit e sistemit operativ me emėr tė njejtė "Linux", i cili edhe ka marrė emrin e tij. Pėr dallim nga tė tjerėt, ai dijen e tij nuk e ka pėrdorė pėr tė pėrfituar materlialisht, por pėrdorusve t'i ofrojė njė sistem operativ pa pagesė, ēka dhe "Linux" ėshtė. Bėn pjesė nė vizionarėt kompjuterik tė cilėt me ndikimin e tyre kanė pėrparuar shumė teknologjinė kompjuterike.